اصول انتخاب پرده اتاق در دکوراسیون اتاق کودک

طراحي دکوراسيون داخلي- چيدن اتاق کودک، شايد يکي از لذت بخش ترين بخش ها در دکوراسيون يک خانه است. استفاده از رنگ ها و طرح هاي شاد، عروسک ها و شخصيت هاي کارتوني باعث مي شود اين کار براي والدين جذاب شود، اما نکته مهم اين است که دکوراسيون، به خصوص دکوراسيون اتاق کودک، نکاتي بسيار کاربردي و ظريف دارد که بايد به آن ها نيز توجه شود.
يکي از مهم ترين بخش هاي دکوراسيون اتاق کودک، توجه به جنس، رنگ و اندازه پرده در اين اتاق است. علت اهميت اين موضوع نيز علاوه بر سلامت جسم و روان کودک، ميزان نوري است که هر کودک لازم است براي سلامتي و رشد، در اين سنين دريافت کند.
اولين و مهم ترين نکته در مورد دکوراسيون اتاق کودک اين است که پرده اتاق کودک، به دليل رعايت مسايل بهداشتي، بايد قابل شست وشو، شاد و متنوع و تهيه شده از الياف طبيعي باشد. اگر اتاق فرزندتان، پنجره هاي کوتاه يا نيمه دارد، پرده آن را بلند انتخاب نکنيد؛ چون کنجکاوي کودکانه، او را به سوي پرده مي کشاند و خطر سقوط چوب پرده وجود دارد.
نور مستقيم و درخشان، گرچه فايده هاي بسياري دارد، اما استفاده مداوم و هميشگي آن به شکلي که غيرقابل تنظيم باشد نيز مناسب نيست. براي تلطيف نور خورشيد در روز، از پرده هاي نازکي که نور را از خود عبور داده، اما از تندي آن مي کاهند، استفاده کنيد.

قرمز، آبي، زرد و هر رنگ شاد ديگري، رنگ کودکان است؛ البته در استفاده از اين رنگ ها هم بايد اصولي را رعايت کرد. از رنگ قرمز خالص، براي پرده اتاق کودک تان استفاده نکنيد؛ چون رنگي تحريک کننده و حساسيت برانگيز است و ممکن است موجب پرخاشگري کودکان و فعاليت بيش از اندازه آن ها شود
پرده اتاق کودک بهتر است از رنگ آبي با تلفيق زرد يا سبز باشد؛ چون بازتاب اين رنگ ها، به خصوص موقع خواب، آرامش خوبي را به مغز کودک شما مي رساند.
در تلفيق اين رنگ ها، به اين نکته توجه کنيد که بهتر است از رنگ هاي روشن استفاده کنيد.

يک سر سوزن خلاقيت
ميهماني عروسک ها، روي پرده
با داشتن کمي خلاقيت، مي توانيد يک پرده طرح دار مناسب اتاق کودک تان درست کنيد. اگر بخشي از پارچه روتختي کودک، باقي مانده است، طرح هاي روي آن را ببُريد. بهتر است براي اتاق کودک يک تا شش ساله، اين طرح ها، عروسکي باشند. سپس طرح ها را با استفاده از چسب پارچه (زانفيکس)، روي پرده بچسبانيد و پرده را اتو کنيد. به اين ترتيب، پرده اي طرح دار و هماهنگ با طرح روتختي اتاق کودک خواهيد داشت.

يک تجربه
پشت پرده؛ امپراتوري کودکانه
چه بخواهيد و چه نخواهيد، همين که کودک تان بتواند راه برود، در فاصله بين پرده تا پنجره، يک امپراتوري تاسيس مي کند. حالا، دو راه بيش تر نداريد. اول اين که ابتدا با منطق، بعد با کلافگي و در نهايت، با عصبانيت، به او بفهمانيد که پشت پرده، جاي بازي نيست و راه دوم که به نظر مسالمت آميزتر مي آيد، اين است که پرده اي مناسب، براي اين قلمرو و امپراتوري، درست کنيد. بهترين راه براي حل کردن اين مساله، استفاده از پرده هاي نازک است تا هم راحت تر حرکت کنند و هم نور بيش تري به داخل اتاق کودک وارد شود.