انواع درب

 انواع درهای آپارتمانی

درِ ورودی آپارتمان اولین عنصری است که بیننده قبل از رسیدن به فضای داخلی آپارتمان با آن روبرو می شود. بنابراین نصب دری زیبا و شکیل از مهمترین نشانه های آپارتمان های مدرن و امروزی است. غیر از زیبایی فاکتورهای مهم دیگری نیز هستند که نباید از آنها غفلت شود. با مرور موارد زیر با ویژگی های درهای آپارتمانی آشنا خواهید شد.
عایق صوتی :
در چنین شرایطی جای تعجب ندارد اگر انسان به دنبال اندکی آرامش باشد . آلودگی صوتی یکی از مشکلات عمده بشر شده است . قطعا ، آلودگی صوتی به اندازه وجود میکروب در هوا آزاردهنده نیست . ولی خواب ما را بر هم می زند ، موجب افزایش استرس می شود ، خلوت ما را خدشه دار می کند و بطور کلی باعث پایین آمدن کیفیت زندگی می  شود . خوشبختانه ، در حال حاضر روشهای متعددی جهت کاهش انتقال صدا و عایق کاری صوتی ابداع گردیده است.
غیر از دیوارهای آپارتمان که باید عایق خوب صوتی باشند در نیز تا حد زیادی می تواند از انتشار صداهای داخل به بیرون و نفوذ صداهای بیرون به داخل جلوگیری نماید. بنابراین درهایی انتخاب کنید که عایق صوتی باشند. این نوع در به حفظ آرامش محیط آپارتمان کمک زیادی خواهد نمود.
عایق حرارتی :
در تاسیسات گرمایی، برای کم کردن تلفات حرارتی سطوح مختلف ساختمان، لوله‌ها، کانال‌ها و مخازن و جلوگیری از نفوذ رطوبت و انتقال صدا، از مواد و مصالحی به نام"عایق" استفاده می‌شود عایق‌های حرارتی مصالحی هستند که جلوگیری از انتقال حرارت می‌شوند و عایقها دو گروه اصلی دارند که روش کار آنها کاملاً متفاوت است:
عایق‌هایی که در ساختار آنها حبابهای هوا وجود دارد و باعث کاهش هدایت حرارت می‌شوند.
عایق‌هایی که حرارت را بازمی تابانند. پشت این عایقها باید حدود ۲۰ میلیمتر فاصله هوایی تعبیه شود
اهمیت در بسته به فضا تعریف می شود. در می تواند تا حدود زیادی از هدر رفت انرژی در خانه جلوگیری کند. بنابراین انتخاب” در” نه تنها سلیقه مالک را نشان می دهد که در بلند مدت نیز منجر به صرفه جویی اقتصادی خواهد شد. درهایی بخرید که عایق حرارتی خوبی باشند و از اتلاف انرژی جلوگیری نماییند.
ضد احتراق :
بهتر است درِ آپارتمان ضد احتراق باشد. این در از گسترش آتش به فضای بیرون جلوگیری می نماید. همچنین اگر آتش سوزی در فضای خارج آپارتمان اتفاق بیفتد وجود چنین دری مانع نفوذ سریع آتش به داخل خانه می شود.
ضد سرقت :
به دربهایی گفته می شود که به گونه ای ساخته می شوند که به چند دلیل سرقت آنها بسیار سخت می باشد.

1-    وزن بسیار زیاد
2-    استفاده از ورقه های فلزی برای ساخت کلاف داخلی درب و قسمت میانی

درب ضد سرقت از چه قسمت هایی ساخته می شود؟

برای ساخت دربهای ضد سرقت از ورقه فلزی ، قفل ، یراق آلات ( دستگیره ، درکوب و قفل پستچی) و ورقه ی mdf  با روکش طبیعی استفاده می شود.

چارچوب : چارچوب ها از ورقه ی فلزی 1.5 میل ساخته می شود و با رنگ پودری الکترو استاتیک رنگ شده و در دمای 220 درجه حرارت داده می شود که این کار باعث می شود رنگ چارچوب مقاومت بسیار بالایی پیدا کند و به اصطلاح ضد خش می شود.

کناف و ورق فلزی میانی : این دو قسمت نیز با ورقه ی فلزی 1.5 میل ساخته می شوند و در شرایط کاملا مشابه چارچوب رنگ می شوند.

ملاحظات قسمت های فلزی :با توجه به اینکه درب ضد سرقت بسیار سنگین هستند ،استفاده از ورق فلزی 1.5 برای ساخت چارچوب باعث بالاتر رفتن مقاومت چارچوب جهت نگه داری درب می شود. در غیر این صورت درب پس از مدتی نشست کرده و از حالت رگلاژ خارج می شود.

استفاده از ورق فلزی 1.5 میل برای ساخت کناف داخلی و صفحه ی میانی ، باعث سنگین شدن درب مشود و احتمال اینکه سارق بتواند درب را از لولا خارج کند به حداقل می رساند . در مورد صفحه ی میانی نیز لازم به ذکر است که در صورتی که سارق موفق به شکستن روکش mdf  درب شود به صفحه ی فلزی بر می خورد که  خم کردن این صفحه ، علاوه بر طاقت فرسا بودن سر و صدای بسیاری نیز به دنبال دارد و موجب بالا رفتن ریسک سارق می شود.

روکش mdf : کلیه ی این ورقه ها توسط شرکت fuar  ترکیه تامین می شود که برای افزایش زیبایی دارای روکش طبیعی یا به اصطلاح راش می باشند .

ملاحظات روکش  : mdf استفاده از ورقه های mdf  با روکش طبیعی موجب افزایش جلوه و زیبایی درها می گردد.

قفل : قفل های استفاده شده بر روی دربها با همکاری شرکت kale  ترکیه تامین می گردد و علاوه بر اینکه این قفل ها دارای 5 سال گارانتی می باشند ، از بالاترین استانداردهای اروپا نیز برخوردار می باشند. لازم به ذکر است که هر درب دارای دوقفل مجزا می باشد.

یراق آلات : کلیه دربهای ساخته شده توسط ما  مجهز به بهترین یراق آلات ساخت کشور ترکیه می باشند . به طوری که بالاترین عمر مفید را چه از لحاظ ظاهر و چه از لحاظ کیفیت برخوردارند. ما عدم خرابی و  نرفتن رنگ دستگیره ها را 5 سال گارانتی می نماییم.

ملاحظات یراق آلات : جهت امنیت بیشتر ساکنین قفل پستچی بر رو هر درب نصب شده که در صورت استفاده از این قفل ، در تنها به اندازه ی 10 سانتی متر باز شده و امنیت ساکنین تامین می گردد.

سایر موارد :

همه ی دربها از لحاظ کیفیت یکسان بوده وتنها تفاوت آنها در مشخصات ظاهری می باشند.
دور تا دور کلیه دربها از لاستیک عایق استفاده می شود.
ابعاد استاندارد پشت در پشت چارچوب : 110cm * 210Cm   یا cm * 215cm 115  ( این ابعاد با توجه به ابعاد تعبیه شده در کار قابل کوچکتر شدن نیز می باشند.)
برای جوش گوشه های چارچوب از جوش لیزری استفاده می گردد که باعث بالاتر رفتن کیفیت ظاهری  می گردد.
کلیه ی دربها دارای آستانه می باشند.
برای تامین امنیت یک ساختمان لازم است که در ورودی آپارتمان از نوع درب ضد سرقت باشد. درهایی با بهترین قفل های ضد سرقت که از مقاومت بالایی در برابر تخریب برخوردارند. درهای ضد سرقت از چند لایه تشکیل می شوند لایه بیرونی چوب است و لایه داخلی فلز است و فضای خالی بین دو لایه داخلی باعث می شود در به عنوان عایق صوتی و حرارتی عمل نماید.
شکل مناسب :
در ورودی آپارتمان باید متناسب با معماری ساختمان انتخاب شود. متاسفانه در بسیاری از ساختمان ها به این موضوع توجه نمی شود و خرید در فقط بر اساس فاکتور زیبایی صورت می گیرد. در ساختمانی با معماری مدرن استفاده از درهایی به سبک قدیمی چندان همخوانی با فضا ندارد. همچنین استفاده از درهای دو لنگه بسیار بزرگ مناسب آپارتمان هایی با متراژ کم نمی باشد.
استحکام بالا :
درِ ورودی آپارتمان به دلیل رفت و آمد بسیار، اسباب کشی و برخورد اشیاء همواره در معرض آسیب قرار دارد. هنگام خریداری دنبال درهایی باشید که ضدخش هستند و کمتر آسیب می بینند. اینگونه درها با لایه های رنگی ضد خش پوشیده می شوند که از مقاومت بالایی برخوردارند.
سبکی وزن :
یکی از موارد مهمی که هنگام خرید در باید به آن توجه نمایید وزن در است. مهندسی امروز تلاش می کند از بار مرده ساختمان کاسته و وزن سازه را تا حد امکان سبک نماید تا نیروهای وارده از زلزله بر سازه تاثیر کمتری گذاشته و سازه دچار تخریب جدی نشود. استفاده از درها و پنجره های سبک در یک ساختمان چند طبقه تا حدود زیادی می تواند این هدف را تامین نماید. درهایی را انتخاب کنید که وزن کمتری داشته باشند.
مناسب با اقلیم منطقه :
اگر چه درهای آپارتمانی در مدل ها و رنگ های مختلف برای همه نقاط کشور عرضه می شوند اما فراموش نکنید که انتخاب شما در مرحله اول باید بر اساس اقلیم منطقه صورت پذیرد. درهایی که در مناطق خشک و سردسیری کشور استفاده می شوند با درهایی که در مناطق رطوبتی به کار می روند باید متفاوت باشند. متاسفانه به دلیل تولید وعرضه در، به صورت فراوان در نقاط مختلف مردم کمتر به اقلیم منطقه خود توجه می کنند و صنعتگران نیز از تولید درهای محلی مناسب اقلیم های مختلف فاصله گرفته اند به گونه ای که همه درهای تولید شده در بازار ویژگی های یکسان دارند. تقاضای مردم برای استفاده از درهایی مطابق با اقلیم منطقه می تواند صنعتگران را متوجه این بخش از کاستی ها نموده و شیوه تولید آنان را تغییر دهد.
درِ سرویس بهداشتی
به دلیل رطوبت فراوان در فضای حمام و توالت بهتر است درِ این فضاها از جنس pvc و کاملا ضد آب انتخاب شود. درهای ضد آب با طرح ها و رنگ های مختلف در بازار عرضه می شوند. اینگونه درها دارای دو مدل شبکه داخلی هستند. چوبی و کاغذی. درهایی که شبکه داخلی آنها چوبی است مقاومت بیشتری نسبت به نوع کاغذی دارند. درهای ضد آب از روکش های پلاستیکی خاصی برخوردارند. شما نمی توانید مانند درهای چوبی آنها را رنگ آمیزی کنید. در ابتدای خرید یکی از روکش های پلاستیکی را انتخاب می نمایید، در کارخانه آن روکش بر روی در پرس می شود و در به شما تحویل می گردد. یکی دیگر از مدل های در که امروزه در سرویس بهداشتی بسیاری از خانه ها به چشم می خورد درهای HDF هستند. این نوع در فقط مناسب سرویس های بهداشتی است که فضای داخلی آنها با دری از جنس آلومینیوم جدا شده و درِ مرتبط با فضای پذیرایی از HDF می باشد. هرگز از درهای HDF به عنوان در سرویس بهداشتی به صورت مستقیم استفاده نکنید. زیرا این درها تحمل رطوبت بالا را ندارند و عمر در کوتاه می شود.
در انباری
معمولا انباری ها در نزدیکی پارکینگ قرار دارند و در آنها از جنس آهن می باشد. بهتر است از درهای چوبی برای انباری استفاده نشود زیرا این درها از مقاومت کمی برخوردارند و به راحتی آسیب می بینند. همچنین رطوبت ناشی از شستشوی زمین و رطوبت نشتی از دیوارها و تاسیسات عمر درهای چوبی را کوتاه تر کرده و باعث پوسیدگی سریع آنها می شود.
در تراس
در تراس به دلیل ارتباط با فضای بیرون و تاثیر پذیری مستقیم از هوای بیرون اهمیت خاصی دارد. جنس این در بر اساس جنس پنجره های ساختمان انتخاب می شود. در ساختمان هایی با شیشه های دو جداره و پنجره های UPVC درِ تراس نیز از همین جنس تهیه می شود. بهتر است در تراس از جنس UPVC باشد زیرا این جنس هم عایق خوب حرارتی است و هم بسیار سبک می باشد. در ساختمان هایی که ارتفاع کمتری دارند برای تامین امنیت بیشتر در تراس را از جنس آهن انتخاب می کنند تا در صورت نفوذ دزد از طریق تراس در مقاومت بیشتری داشته باشد.
در اتاق خواب
بهترین جنس برای انتخاب در اتاق خواب چوب است. تنوع بسیار زیاد در طرح ها و رنگ های مختلف درهای چوبی شانس انتخاب درهای گوناگون را به مشتریان می دهد. این درها به راحتی رنگ می شوند و محدودیت خاصی ندارند. درهای HDF بسیار سبکی نیز در بازار موجودند که جایگزین خوبی برای درهای چوبی سنگین قدیمی هستند. درهای HDF مقاومت و استحکام بالایی دارند و امروزه به عنوان در اتاق خواب به کار برده می شوند.
درهای تزئینی:
درهایی نیز وجود دارند که عمومیت استفاده در همه آپارتمان ها ندارند وفقط برای جداسازی برخی فضاها و زیبایی بخشیدن به آنها از این درها استفاده می شود.
درهای بادبزنی کوتاه که جلوی ورودی برخی آشپزخانه ها نصب می شوند و فضای آشپزخانه را از پذیرایی جدا می کنند.
درهای مسی بسیار سبک که آنها نیز به صورت بادبزنی باز و بسته می شوند و فضای خصوصی و عمومی برخی آپارتمان ها را جدا می کنند. این درها معمولا به صورت نیم تنه آماده شده و جلوی راهروی منتهی به اتاق خواب ها نصب می شوند. از مهمترین ویژگی این درهای مسی تزئیناتی است که روی مس حک شده و مناسب خانه هایی است که از معماری سنتی و دکوراسیون سنتی برخوردارند. اینگونه درها بیشتر توسط صنعتگران اصفهانی تهیه می شوند.
نوع دیگری از درهای تزئینی تلفیقی از شیشه و چوب هستند که در آپارتمان های بسیار لوکس و بزرگ به کار می روند و کتابخانه، غذاخوری و پذیرایی را از سایر فضاهای ساختمان جدا می کنند.