انواع سنگ های ساختمانی

سنگ های ساختمانی بر اساس نوعی که دارند دارای کاربرد متفاوتی هستند. انواع سنگ های ساختمانی عبارتند از :

گرانیت
ماسه سنگ ها
ماسه سنگ آهکی
ماسه سنگ سیلیسی
ماسه سنگ اکسید آهن
ماسه سنگ دولومیتی
دیوریت
گابرو
مرمر
کوارتزیت
سنگ های رسی
تراورتن
سنگ های گرانیت : اکثر سنگ های گرانيت به صورت سخت هستند و از مصالح بادوام ساختماني محسوب میشوند . سنگ های گرانیت در برابر نفوذ آب و اثر ضربه مقاومند و محيط هاي صنعتي را به خوبي تحمل مي کنند. ظاهر گرانيت بر اساس کار انجام شده بر روی سطح آن مشخص می شود كه ممكن است چكشي ، كلنگي ، تيشه اي يا صيقلي باشد.
بهترين نماي سنگ گرانيت حالت صيقلي آن است كه زيبايي رنگ و انعكاس كريستال هاي آن را نمايش مي دهد . سطح گرانيت بر اثر حرارت و تفاوت ضريب انبساط و انقباض بين اجزاي كريستالي مختلف آن به صورت سوخته در مي آيد . استفاده تلفيقي از گرانيت صيقلي و سوخته در ساختمان به علت تضاد ، زيبايي جالبي پديد مي آورد.
معادن بسیار زیادی شامل سنگ های گرانیت با رنگ های مختلف وجود دارد، سنگ گرانیت به دلیل هزینه سنگین استخراج، برشکاری و صیقل کاری جز سنگ های نسبتا گران محسوب می شود، به همین دلیل بیشتر از سنگ گرانیت برای نمای ساختمان استفاده می شود. از دیگر کاربردهای این سنگ می توان به کف سازی، ساخت و ایجاد پیاده رو و راه سازی اشاره کرد.
ماسه سنگ ها: به نشست هاي ماسه اي كه به يكديگر با كمك كربنات كلسيم، سيليس، اكسيد آهن و دولوميت چسبيده اند ، ماسه سنگ آهكي ، سيليسي ، اكسيد آهن و دولوميتي مي گویند. بر اساس طبيعت ماسه رسوبي اوليه، ماسه سنگ ها ممكن است داراي بافت نرم يا خشن باشند . از نظر رنگ بر اساس ماده چسبنده طيفي از رنگ های سفيد، نخودي، خاكستري، قهوه اي و قرمز را در بر مي گيرند .
سنگهای ماسه ای معمولا در برابر يخ بندان مقاومند. سطح نهايي آنها به صورت چكشي ، كلنگي و تيشه اي قابل مصرف است و براي نصب آنها از ابزار غير آهني استفاده مي شود .

دیوریت: کاربرد سنگ ديوريت براي ساخت نمای ساختمان، سنگ پله وكف و همچنین در ساخت جاده می باشد. رنگ سنگ دیوریت خاكستري، خاكستري تيره و در برخی از اوقات خاكستري مايل به سبز میباشد.

گابرو: گابرو به علت استحكام ومقاومتی که در برابر هوازدگي دارد براي سنگ نما، كف، پل وتونل مناسب است. رنگ سنگ گابرو خاكستري مايل به سبز،سبز و در برخی از مواقع نیز سياه است.

مرمر: سنگ مرمر نوعي سنگ آهك دگرگون شده است كه رنگ بندی بسيار متنوع دارد. مقاومت سنگ مرمر در برابر گازها، هوازدگی وبارانهاي اسيدي بسیار كم است. به همين دلیل سنگ مرمر بیشتر در نماي داخلي ساختمانها استفاده می شود.

کوارتزیت: سنگ کوارتزیت در واقع ماسه سنگي دگرگون شده است كه سيمان سيليسي دارد.مصارف کوارتزیت در بخشهاي خارج وداخل ساختمان،پل ها وتونل ها است.