به هنگام خرید فرش این نکات کلیدی را به یاد بسپارید

انتخاب فرش و استفاده از آن به عنوان يکي از عناصر تشکيل دهنده دکوراسيون يکي از موارد مهمي است که زيبايي و تناسب دکوراسيون منزل بسيار به آن وابسته است؛ اينکه چه فرشي را براي کدام دکور انتخاب کنيم و فرش چه مساحتي از فضاي مورد نظر را اشغال کند عامل مهمي است که اغلب از سوي مردم به اشتباه انتخاب مي شود.
قبل از اينکه وارد مقوله فرش و نحوه انتخاب آن در دکوراسيون داخلي متناسب با فضاي منزل شويم، لازم است تذکر دهيم که چه در مورد فرش و چه در مورد ديگر موارد، انتخاب ها با توجه به اينکه در کل از چه سبکي براي دکوراسيون استفاده کرده ايم، متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال فرشي که براي کاربرد در دکوراسيون سبک مدرن انتخاب مي شود و براي اين سبک مناسب است بسيار متفاوت با فرشي است که در سبک هاي کلاسيک يا هرکدام از زيرشاخه هاي آن کاربرد دارد.

اما در مورد اين عنصر از دکوراسيون، آنچه در ميان تمام سبک ها مي تواند يکسان باشد آنکه بهتر است تا حد امکان تلاش کنيم جز ميز مقابل مبلمان، عنصر يا شي ديگري روي فرش قرار نگيرد؛ اين موضوع به اين معناست که حتي پايه هاي مبلمان هم نبايد روي فرش قرار گيرد. بهتر است پايه هاي مبل حداقل ?? سانتي متر از فرش فاصله داشته باشد. با محاسبه اين فواصل، زماني که مبلمان در منزل چيده مي شود خودبه خود مساحت فرشي که متناسب با حجم منزل و نحوه مبلمان شماست به دست مي آيد. باز هم در اين مورد بايد تاکيد کنيم که حتي در انتخاب فرش هم مانند ديگر عناصر کاربردي دکوراسيون نبايد از سليقه آني متاثر شويم؛ ابتدا بايد مساحت صحيح، متناسب و موردنياز با فضاي منزل را براي کاربرد فرش تعيين و سپس اقدام به خريد کنيد؛ اينکه در بسياري موارد فرشي مي خريد که پس از حمل به منزل و پهن کردن آن براي استفاده، بسيار بزرگ به نظر مي رسد ناشي از همين تاثيرپذيري هاي غلط از سلايق آني و زودگذر است.

نکته مهم ديگر اينکه، مساحت فرش را هيچ گاه نبايد مساوي با مساحت اتاق يا فضاي موردنظر انتخاب کرد؛ براي مثال اگر اتاق شما ?? متر مربع مساحت دارد انتخاب فرش ?? متري براي پر کردن اين اتاق کاملا اشتباه است. ميز مقابل مبلمان به جز عسلي ها که بايد نزديک به مبلمان و در کنار آنها باشد، تنها عنصري است که روي فرش قرار مي گيرد. عناصري مانند مجسمه ها، گلدان ها، ديگر اشياء دکوري، ميز تلويزيون و… بايد بيرون از فرش قرار گيرد

? کدام فرش براي کدام سبک؟

اينکه چه طرحي از فرش را انتخاب و خريداري کنيم اولا به نوع سبکي که براي دکور منزل خود انتخاب کرده ايد و ثانيا به طرح مبلمان، پرده ها و… بستگي دارد. البته بخشي از انتخاب ها در مورد فرش سليقه اي و بخش ديگر مربوط به هارموني آن با ديگر اشياء مورد استفاده در دکوراسيون است. اگر سبک غالب شما در دکور منزل سبک کلاسيک است بهتر است از فرش هاي مدرن استفاده نکنيد؛ مدرن به معناي فرش هاي با طرح هاي جديدي است که به تازگي در بازار فرش رايج شده است. استفاده از پوست يا فرش هاي سنتي ايراني بهترين انتخاب براي کاربرد فرش در دکوراسيون سبک کلاسيک است. در تمام دنيا مرسوم است که در سبک کلاسيک از فرش هاي ايراني يا فرش هاي سنتي توليد کشورهايي همچون مراکش و… استفاده مي شود

? تاثير رنگ در انتخاب فرش مناسب

در مورد رنگ بهتر است که فرش با رنگ غالب تر يا رنگ تيره تر در طيف رنگي مورد استفاده در دکوراسيون انتخاب شود. رنگ فرش بايد نسبت به رنگ مبلمان گرم تر و تيره تر باشد؛ در مورد رنگ ميز هم چون بر روي فرش قرار مي گيرد بهتر است هميشه رنگ کوسن هاي مبلمان انتخاب شود. اگر تصميم گرفتيد از دو رنگ متفاوت براي فرش و مبلمان استفاده کنيد باز هم بايد رنگ فرش رنگ غالب و گرم تر و تيره تر باشد. در مورد بافت فرش هم در مقايسه با ديگر بافت هاي کاربردي دکوراسيون مانند بافت مبلمان يا پرده، بايد به اين نکته اشاره کنيم که بافت فرش بايد درشت تر از ساير بافت ها باشد و در واقع اولويت ديداري بافت در دکوراسيون نسبت به ديگر عناصر با فرش است. در صورتي که تمايل به استفاده از فرش هاي مدرن يا فرش هاي جديدي که با طرح هاي متنوع در قالب گليم فرش در سال هاي اخير به بازار عرضه مي شود داريد، حتما بايد اين فرش ها را براي دکوراسيون سبک مدرن انتخاب کنيد؛ همچنين استفاده از فرش هايي با طرح هاي گل و بوته سنتي، يا فرش هاي ايراني که طرح هاي زياد و نقش هاي شلوغي دارند براي کاربرد در سبک هاي مدرن دکوراسيون به هيچ وجه توصيه نمي شود.

www.dabi.ir/nt