ترمووود چیست ؟

طراحي دکوراسيون داخلي- با بکارگيري روش‌هاي مهندسي و فراوري مناسب ، مي‌توان عمر و دوام چوب‌ها را افزايش داد و آن‌ها را در برابر شرايط محيطي مقاوم‌تر ساخت . چوب‌هاي ترمووود به علت فرآيندي که در اين جريان طي مي‌کنند داراي خصوصيات ويژه اي مي‌شوند که آن‌ها را به بهترين گزينه براي نماي بيروني و داخلي ساختمان تبديل مي‌سازد .
کشور فنلاند پس از سالها تحقيقات و آزمايش در زمينه عمل آوري حرارتي چوب ، به روش ترمووود (THERMOWOOD) دست يافت . در اين روش ، ابتدا چوب ها را برش داده و به اشکال مختلف در مي آورند . سپس در داخل دستگاه ترمووود آنها را تا 100 و سپس 130 درجه سانتي گراد تحت شرايط خاص گرما مي دهند . اين عمل باعث خشک شدن چوب و کاهش رطوبت آن مي شود. در مرحله بعد ، حرارت را تا 180 الي 220 درجه سانتي گراد تحت همان شرايط بالا مي برند و چند ساعت چوبها را در اين دما و شرايط نگه مي دارند . در اين حالت ، صمغ و رطوبت چوب بطور کامل خارج مي شود و تمام قسمتهاي چوب تا مرکز آن به رنگ قهوه¬اي روشن در مي آيد.

در مرحله بعد ، چوب را آرام آرام سرد مي کنند تا دماي آن به 100 درجه سانتي گراد برسد و سپس با پاشيدن آب و بخار آب دماي آن را به دماي محيط مي رسانند . در اين مرحله ، چوب رطوبت جذب کرده و رطوبت نهايي آن به 4 تا 6 در صد مي رسد . در اين روش ، از هيچ ماده شيميايي استفاده نشده و تمام عمليات بدون مواد افزودني انجام مي گيرد .

با استفاده از اين روش ، عمده خصوصيات منفي چوب تقريبا از بين مي روند .به دليل دماي بالايي که چوب متحمل مي شود ، زنجيره هاي سلولزي آن شکسته شده ، اسيدهاي آن تجزيه شده و از هر گونه جانور ميکروسکوپي و حشرات پاک مي شود . بخش عمده رزين چوب از آن خارج مي شود و آن قسمتي که باقي مي ماند به شکل بلور در آمده و بي ضرر مي گردد. پس از اين فرايند ، چوب در مقابل سرما ، گرما ، بارندگي ، رطوبت ، حشرات و هر گونه تغيير شکل در محيط هاي بيروني و داخلي مقاوم مي¬شود.
ترمو چوب داراي ? روش استاندارد توليد Thermo-S و Thermo-D مي باشد . حرف S در Thermo-S مخفف کلمه Stability يا پايداري است . محصولات اين روش ، بين ? الي ? درصد بسته به ميزان رطوبت محيط ، تغيير ابعاد يا تورم خواهند داشت . گونه هاي سوزني اين محصولات براي استفاده در اجزاي داخل ساختمان ، اتصالات در محيط خشک ، مبلمان داخل ، سونا ، اجزاي درب و پنجره و گونه هاي پهن برگ براي اتصالات در هر آب و هوا ، مبلمان ، کف پوش ، سونا و مبلمان فضاي سبز توصيه مي گردند.
حرف D در Thermo-D مخفف کلمه Durability يا دوام است . محصولات اين روش، بين ? الي ? درصد بسته به ميزان رطوبت محيط تغيير ابعاد يا تورم خواهند داشت . گونه هاي سوزني اين محصولات براي استفاده در نما و ديوار، درب هاي بيروني ، پشت پنجره ، سونا ، حمام و سرويس بهداشتي ، کف پوش و مبلمان فضاي سبز و گونه هاي پهن برگ براي تمام مصارف مشابه نوع S با رنگ تيره تر توصيه مي گردند.

برخي از ويژگي هاي ترمووود يا چوب ترمو :
دوام زياد و ثبات ابعاد
پس از تيمار حرارتي (فرآيند ترمو)، درصد رطوبت چوب به %6-4 کاهش يافته و چوب داراي ويژگي اي به نام ( تعادل رطوبتي ) مي گردد که در نتيجه آن جذب رطوبت و تبادل حرارت چوب و محيط اطراف به شکل قابل توجهي کاهش پيدا مي کند که اين امر تأثير خاصي در ثبات ابعاد، کاهش ترک خوردگي و افزايش قابل ملاحظه خواص عايق بودن الوارهاي چوب ترمو (ترمووود) ايجاد مي نمايد.

مقاوم در برابر پوسيدگي و حمله حشرات
به دليل شکستن و تجزيه ي سلولزها ( زنجيره قندي ) در چوب ترمو شده باکيفيت عالي، اين محصولات منبع مغذي براي حشرات و قارچ هاي مولد پوسيدگي چوب نخواهند بود.

فاقد صمغ، خلوص و يکنواختي
هنگامي فرآيند عمل آوري روي الوارهاي چوبي انجام مي شود، رزين ومواد مضر آن مانند فرمالدهيدها حذف و باکتري ها کشته مي شوند و سبب توليد ماده اي خالص و استريل براي کاربردهاي مختلف بيروني و داخلي مي گردند. با ايجاد رنگي يکنواخت در سراسر الوار چوب زيبايي خاصي به آن مي توان بخشيد.