ده راهکار برای داشتن خانه ای زیبا

1-از کليشه‌ها براي طراحي الهام نگيريد، طرح‌هاي بي‌زمان بهترين وسيله‌اي است تا شما را از قيدو‌بند خلاص کند…
وقتي در جايي زندگي نمي‌کنيد که نياز به آفتابگيرهاي بزرگ داشته باشد چرا بايد پرده‌هاي سنگين آويزان کنيد؟ اگر خودتان را مجبور کنيد که همه اين کليشه‌ها را در خانه‌تان به کار ببريد، مي‌بينيد که در يک پارک موضوعي گير افتاده‌ايد؛ پارکي که ترکيبي از چيزهاي به درد نخور اما کليشه‌اي‌ است.
به جاي اين چيزها مي‌توانيد فضاهاي خلوت‌تر و تميزتري داشته باشيد.

? ـ از ترکيب سبک‌هاي مختلف طراحي نترسيد
طراحي مدرن به دنبال ترکيب عناصري از سبک‌هاي قديمي و جديد است. بنابراين فکر نکنيد که اگر لازم است طراحي منزلتان را عوض کنيد. بايد همه چيزهايي را که در اختيار داريد و عمري براي جمع‌کردنشان سعي کرده‌ايد، دور بريزيد. گاه مي‌توانيد با عوض‌کردن يکي از عناصر فضايي مدرن و جديد خلق کنيد. فکر کنيد اگر از ميز و صندلي غذاخوري‌تان خسته شده‌ايد شايد فقط با تعويض صندلي‌ها يا حتي با روکش‌کردن آنها به سبکي جديد يک فضاي جديد ايجاد کنيد.

? ـ کارهاي هنري را در کنار هم آويزان کنيد
از آويزان کردن مجموعه‌اي از تابلوها در کنار هم نگران نباشيد.
لازم نيست حتما تابلوهاي گران‌قيمت داشته باشيد و با آويزان‌کردن يکي از آنها احساس کنيد که درست‌ترين کار را انجام داده‌ايد. گاه با قراردادن چند قاب ساده با نقاشي‌هاي ساده مي‌توانيد مجموعه‌اي دلنشين فراهم کنيد. اگر از ترکيب رنگ سر دربياوريد و هماهنگي لازم را در کنار هم قرار دادن آنها رعايت کنيد، نبايد از چيزي نگران شويد.

? ـ تا آنجا که مي‌توانيد خست به خرج ندهيد
منظور از خست به خرج ندادن اين نيست که پول خرج کنيد بلکه منظور اين است که در طراحي دست و دلباز باشيد. خودتان را محدود نکنيد و به خودتان اجازه بدهيد که فرم پرده‌ها را عوض کنيد و با استفاده از پارچه‌هاي مقرون به صرفه در اتاق خواب از پرده‌هاي پف‌دار کوتاه يا پرده‌هاي کم‌چين اما بلند و ريخته استفاده کنيد تا يک فضاي متفاوت ايجاد شود. با عوض‌کردن مدل پرده به جاي استفاده از ?? متر مي‌توانيد با ? متر پارچه آن هم از نوع ارزان‌تر فضايي متفاوت براي اتاق خواب خود و بچه‌هايتان ايجاد کنيد.

? ـ به فکر استفاده جديد از وسايل هميشگي باشيد
يکي از طراح‌هاي دکوراسيون پيشنهاد تازه‌اي داده است. او مي‌گويد تختخواب دليلي ندارد که هميشه تختخواب باشد. اگر شما تختخوابتان را با چند کوسن تزيين کنيد و آن را در جايي قرار بدهيد که بتواند به عنوان يک کاناپه هم مورد استفاده قرار بگيرد، مي‌توانيد هر ساعت از روز بدون اين‌که احساس کنيد که داريد به خواب مي‌رويد استراحت کوچکي بکنيد و لم بدهيد و کتاب بخوانيد يا کاموا ببافيد.

? ـ فضاي شلوغ ايجاد نکنيد
طراح ديگري پيشنهاد مي‌کند تا از شلوغ‌شدن فضاها جلوگيري کنيد. به نظر او هرچه فضا آرام‌تر و منظم‌تر باشد، کلاسيک‌تر و هميشه تازه‌تر است. او مي‌گويد من با وجود اين که مبلمان بزرگ را دوست دارم اما سعي مي‌کنم رنگ‌ها آرام و ساده باشد تا با تداخل رنگ‌ها همه چيز به هم نريزد. در اين حالت رنگ کف هم مهم است و هر چه رنگ کف اتاق آرام‌تر باشد فضاي آرام‌تري به وجود مي‌آورد. اين آرامش را مي‌توانيد با تابلوهايي که به ديوارها مي‌زنيد نيز به دست آوريد.

? ـ هواي گوشه‌هاي دنج را داشته باشيد
گوشه‌هاي دنج خانه با قرار گرفتن يک صندلي يا نيمکت کوچک با يک ميز کنار آن و يکي دو تابلو در بالاي آنها ايجاد مي‌شود. به اين ترتيب کنار يک پنجره که تا به حال بدون استفاده رها شده بود مي‌تواند به همان گوشه دنج خانه‌تان بدل شود. حتي يک قسمت بدون آفتاب که به دليل تاريکي از آن دست کشيده بوديد هم مي‌تواند جاي دنج شما باشد. در اين حالت با گذاشتن يک آباژور ساده روي ميز کنار مبلتان مي‌توانيد يک جاي دنج براي مطالعه يا ولو کردن مجله‌ها پيدا کنيد.

? ـ تلويزيون را پنهان نکنيد
اين روزها که تلويزيون به يکي از دوستان هميشگي ما بدل شده پس بايد آن را جايي بگذاريد که براحتي بتوانيد دور هم بنشينيد و در ساعت‌هاي تماشاي تلويزيون با هم باشيد. پس جاي تلويزيون را طوري تعيين کنيد که همه بتوانيد از آن استفاده کنيد.

? ـ در ترکيب چيزهاي مختلف به مفيدبودنشان فکر کنيد
اگر خيلي دوست داريد از کاغذ ديواري‌ استفاده کنيد، بدون اين که اين خرج را بر خودتان تحميل کنيد که تمام ديوارها را پراز رنگ کنيد مي‌توانيد يک يا ? ديوار را به اين کاغذ ديواري‌ها اختصاص دهيد و ديوارهاي روبه‌رو را با رنگ‌هاي مکمل آنها که در تابلوها به کار رفته بپوشانيد. به فکر رنگ مبل‌هايتان هم باشيد تا بعد در برابر يک کار انجام شده قرار نگيريد.

?? ـ به فکر خودتان هم باشيد
هر کاري که مي‌کنيد درست‌کردن يک جاي خاص براي کارکردن خودتان را هم از قلم نيندازيد. به عنوان خانم خانه و کسي که بيشتر ساعت‌هايش را در خانه مي‌گذراند نياز داريد تا جايي براي نشستن و فکرکردن، نوشتن، دوخت و دوز يا مطالعه داشته باشيد. اينجا مي‌تواند حتي در آشپزخانه هم تعبيه شده باشد. اما فراموش نکنيد که مال شماست (طراحي دکوراسيون داخلي)

منبع:پارسينو