دکوراسیون آشپزخانه

طراحي دکوراسيون داخلي- در ميان فضاهاي متفاوت خانه جايي که کمترين توجهي در امر دکوراسيون به آن مي شود آشپزخانه است که از سوي طراحان داخلي «قلب خانه» لقب گرفته است. با اينکه امروزه آشپزخانه به دليل ميزان وقتي که اعضاي خانواده در آن سپري مي کنند يکي از اصلي ترين فضاهاي خانه محسوب مي شود ولي همچنان تمرکز اعضاي خانواده در ايجاد فضايي مطلوب براي زندگي متوجه اتاق نشيمن است. اگر کمي با دقت و حوصله به اين موضوع بنگريد متوجه خواهيد شد که چرا اين سال ها حضور خانواده ها در رستوران ها پررنگ تر از سابق شده است و مطمئناً علت به مرز نهايت رسيدن فروش مراکز تهيه غذا را خواهيد فهميد، وقتي کدبانوي منزل مجبور به کار در يک مطبخ معمولي و غير جذاب است چطور مي تواند براي پخت و پز حوصله به خرج دهد. همان طور که برقراري تناسب ميان دو عنصر رنگ و نور در کارکرد مناسب، زيبايي بصري، هارموني فضايي و انتقال انرژي مثبت ديگر اتاق هاي منزل نقش دارد، در آشپرخانه نيز نوع رنگ بندي اتاق ها و استفاده از نور طبيعي کمک بزرگي به مطلوبيت فضا مي کند.پيشنهاد طراحان داخلي در طراحي آشپرخانه مدرن استفاده از رنگ هاي روشن و درخشان نظير نارنجي، قرمز، زرد و سبز است که حس زنده بودن و شکوه را براي اين آشپزخانه به ارمغان مي آورند. اين حس حاصل تقابل رنگ هاي ديوارها و وسايل است. جدا از نحوه رنگ آميزي و تامين روشنايي که به وسيله هالوژن، لامپ هاي فلورسنت، چراغ هاي آويزان روي پيشخوان و نصب پرده هاي توري در آشپزخانه هاي مشرف به فضاي بيروني انجام مي گيرد توجه به چيدمان وسايل محيطي آشپزخانه در ايجاد فضايي که بتوان بدون دغدغه در آن به فعاليت پرداخت نيز اهميت ويژه اي دارد. به طور کلي در آشپزخانه سه مرکز مهم وجود دارد که مکان قرارگيري شان، محل مناسب براي بقيه لوازم را تعيين مي کند.

اين سه مرکز عبارتند از:

1. مرکز نگهداري مواد غذايي (يخچال و فريزر)

2. مرکز پخت و پز (اجاق گاز و فر)

3. مرکز شست وشو (SINK و ماشين ظرفشويي)

در واقع اغلب مراحل آشپزي حاصل حرکت هاي متمادي فرد بين اين سه نقطه اصلي است. مثلث کار همچنين اين امکان را دارد تا فرد با آرامش خاطر و به دور از هرگونه حوادث خطرناک که معمولاً در آشپزخانه اتفاق مي افتد، به فعاليت مشغول شود.

اگر مي خواهيد آشپزخانه رويايي در خانه داشته باشيد به اين نکات توجه کنيد. يک هود با کيفيت و زيبا – شايد شما فکر کنيد آشپزخانه شما به اندازه اي بزرگ نيست که لازم باشد در آن هودي نصب کرد و مقدار قابل توجهي از فضاي ديواري را به اين عنصر اختصاص داد.اما اين تفکر کاملا اشتباه و غير حرفه اي است.تهويه هواي آشپزخانه از اهميت زيادي برخوردار است و بايد به آن توجه شود.از اين رو به يک هود با کيفيت که ظاهر خوبي نيز برخوردار باشد براي آشپزخانه هاي حرفه اي و کامل يک نياز و بايد است.با وجود يک هود با کيفيت زيبا و کم صدا بوي غذايي در خانه نمي ماند و از هوايي سالم تر هم لذت مي بريد. وجود يک جزيره ي کاربردي نيز در بسياري آشپزخانه ها لازم است .اگر علاقه زيادي به داشتن آشپزخانه اي کامل داريد که از جنبه سرگرمي کاربردي در جايگاه بسيار خوبي قرار داشته باشد و فضاي کافي و مناسب را نيز در اختيار داريد.حتما جزيره اي کاربرد با فضاي ذخيره سازي به آشپزخانه خود اضافه کنيد. انتخاب پوششي زيبا و خيره کننده براي ديوار آشپزخانه نکته بسيار موثري جهت به روز رساني جلوه دکوراسيون و هر چه جذاب و مطلوب تر کردن آن است.براي پوشش ديوار آشپزخانه تا حد امکان روي ماده اي ايده آل از لحاظ کيفيت و زيبايي سرمايه گذاري کنيد و بدانيد آنچه انتخاب مي کنيد نقش بسزايي در سرنوشت دکوراسيون آشپزخانه شما دارد . يکي ديگر از موارد حياطي براي داشتن آشپزخانه اي کامل و ايده ال وجود فضاهاي ذخيره سازي متعدد و متنوع براي ظروف و عناصر است.بشقاب ها کاسه ها قابلمه و ماهي تابه ها قاشق و چنگال ها و ..هر کدام فضاي ذخيره سازي خاص خود را مي طلبند.آشپزخانه اي موفق و کامل است که به ميزان کافي و در انواع مختلف فضاي ذخيره سازي در خود داشته باشد. براي صرفه جويي در فضا تا جايي که امکان دارد سعي کنيد تجهيزاتي مانند فر را به صورت توکار يا ديواري در نظر بگيريد و نصب کنيد. انتخاب و نصب يک سينک ظرفشويي عميق و جادار از ديگر اقدامات مهمي است که براي داشتن آشپزخانه اي تمام عيار بايد روي ان سرمايه گذاري کرد.وجود يک سينک پر عمق در آشپزخانه بيش انچه تصور کنيد مفيد و کاربردي است .يک سينک عميق مي تواند حجم زيادي از ظروف کثيف را در خود جاي دهد و از نظرها پنهان سازد.در کل کار در اشپزخانه اي که سينک ظرفشويي آن عميق و جادار است به مراتب راحت تر است. يکي ديگر از ملزومات يک آشپزخانه حرفه اي و کامل وجود يک شير آب با کيفيت و چند حالتي است.آشپزخانه هاي حرفه اي خوب مي دانند که شيرهايي که آب را به چند حالت جاري ميسازندچقدر تاثير گذار است و به سهولت کار در آشپزخانه و شست و شوي ظروف بزرگ کمک ميکند. سطوح کانتر مرمر در آشپزخانه يک نعمت است.اگر از استحکام و دوام سنگ مرمر براي سطوح کانتر باخبر باشيد ديگر نمي توانيد از آن چشم پوشي کنيد وحتما آن را براي کانتر آشپزخانه خود انتخاب خواهيد کرد.اين ماده طبيعي و زيبا بهترين و ايده ال ترين گزينه براي سرمايه گذاري است. زماني که آشپزخانه رويايي خود را در ذهن تداعي مي کنيد قطعا واژه کوچک جايي در ويژگي هاي آن ندارد.اما اغلب مواقع حقيقت موجود فرسنگ ها با آنچه در رويا مي گذرد فاصله دارد و امروزه خيلي ها در خانه خانه خود با آشپزخانه اي کوچک و مختصر دست و پنجه نرم ميکنند.يک آشپزخانه کوچک مساوي است با سطوح کار مختصر و محدود محيط کاري تنگ و کوچک همچين فضايي محدود براي گنجاندن حجم زيادي از ابزار و تجهيزات مورد نياز.از اين رو يک طراحي دکوراسيوني مناسب مفيد و کاربردي براي آشپزخانه اي کوچک امري بسيار چالش برانگيز است.