دکوراسیون خانه

طراحي دکوراسيون داخلي - فراهم آوردن همه شرايط لازم براي زندگي کردن در فضاهاي کوچک هميشه کار دشواري بوده است. اين که بتوانيد با وجود کوچک بودن فضا، همه فعاليت هاي روزانه که در يک خانه صورت مي گيرد را انجام دهيد. با ما همراه شويد تا نمونه ديگري از پاسخ ها به اين مسئله را به شما نشان دهد:

از زبان معمار پروژه:
يکي از مشتريان ما وظيفه سخت و دشوار طراحي داخلي اين اتاق 25 متر مربعي را به ما محول كرد و از ما خواست اين فضا را تبديل به يک فضاي قابل سكونت بكنيم. عليرغم كوچک بودن اين اتاق، فضا بايد به گونه‌اي طراحي مي‌شد كه بتوان در آن خوابيد، هم‌چنين آشپزي كرد، غذا خورد، حمام كرد، كار كرد، و در عين حال داراي بيش‌ترين فضاهاي نگهدارنده ممكن براي نگهداري از وسايل مختلف مي‌بود. اين فضا بايد استقلال ساكن آينده اش را تضمين مي‌كرد.
براي اين‌كه اين فضا تبديل به مكاني چندمنظوره شود و بتوان در آن اين فعاليت‌ها را انجام داد، ما از مفهوم «چاقوهاي سوئيس آرمي» استفاده كرديم و تصميم گرفتيم اين فضا را هم چون يک چاقوي سوئيس آرمي طراحي كنيم. چاقوي سوئيس آرمي يك چاقوي كاملا ساده است، اما، با استفاده از بازي باز شدن و بسته شدن، اين چاقو مي‌تواند ابزارهاي مختلفي را در درون خود جاي دهد، به طوري كه شما هم يك چاقو داشته باشيد كه هم قيچي كند، در شيشه را باز كند، و چند كاركرد ديگر. به همين دليل، اين اتاق جديد يك نسخه مودولار از چنين شي‌اي بود كه داراي عناصري هم‌چون فضاي نگهدارنده، يک تخت‌خواب، يك ميز، يك كمد، يك راه‌پله، يك آشپزخانه كوچك، و يك حمام و سرويس بهداشتي بود.
تمام اين اجزا در داخل يك كمد بسيار بزرگ در كنار هم قرار گرفته بودند، به طوري كه فرد ساكن مي‌توانست با توجه به نياز و اراده خود در تركيب كلي فضا تغيير ايجاد كند. براي مثال مي‌تواند هنگام آشپزي از آشپزخانه كوچك استفاده كند و هنگام غذا خوردن ميز را از داخل كمد بزرگ بيرون بياورد. در زماني كه كل اجزاي اين اتاق در درون كمد بزرگ قرار دارند، نصف فضاي اتاق خالي مي‌ماند و فرد مي‌تواند از 5/12 متر مربع باقيمانده به راحتي استفاده كند.
برآوردن نيازهاي اين فضا در ابتداي پروژه بسيار سخت و دور از دسترس به نظر مي‌رسد، اما در پايان پروژه همين مسئله بود كه تبديل به نقطه قوت و قدرت اصلي طراحي آن شد. اكنون يك فرد مي‌تواند بدون نياز به هيچ چيز در اين فضاي كوچك زندگي كند.

منبع : chidaneh.com