راهنمای انتخاب پرده برای حمام و سرویس بهداشتی

 

اين روزها، با کوچک‌تر شدن خانه‌هاي ايراني و آپارتمان‌هايي که روز به روز فضاي کمتري را براي زندگي در اختيار انسان‌ها قرار مي‌دهند، اهميت پرداختن به مبلمان هايي که مي‌توانند با کمترين حجم، بيشترين کارايي را داشته باشند، روزبه‌روز بيشتر مي‌شود.

 

پرده در خانه‌هاي ايراني نقش و اهميت بسزايي چه به لحاظ کاربري و چه به لحاظ زيبايي دارد. در فضاي سرويس‌هاي بهداشتي و خصوصاً حمام‌ها ، پرده‌ها کاربري‌هاي گوناگوني دارند. پرده حمام مي‌توانند فضاي مخصوص دوش و استحمام را از ساير کاربري‌هاي تعريف‌شده در حمام جدا کرده و علاوه بر ايجاد زيبايي، احساس بهتري از جنبه پاکيزگي در حمام ايجاد مي‌کنند.

 

همه چيز را عالي جلوه دهيد :

 

تصور کنيد به دليل کمبود فضا کاربري‌هاي ديگري با فضاي استحمام در خانه شما ترکيب شده است. به‌عنوان‌مثال همانند بسياري از خانه‌هاي مدرن، سرويس فرنگي يا حتي سرويس ايراني به همراه دوش در يک مکان قرار دارند و يا صرفاً يک روشويي در اين مکان تعبيه شده است، اين کاربري بهداشتي اضافه‌شده مي‌تواند موجي از احساسات بد و حاکي از آلودگي به استفاده‌کنندگان از فضاي حمام بدهد.

 

شايد براي قرار دادن لباسشويي يا آبگرمکن يا مبلمان هايي که در ساير نقاط خانه جايي براي آن‌ها پيدا نشده است، حمام را مکان مناسبي يافته‌اند .

 

در اين شرايط بهترين راهکار استفاده از پرده‌هاي جذاب حمام است.

 

ايده هاي انتخاب و نصب پرده در حمام و دستشويي :

 

پرده يکي از تجهيزات جانبي حمام است که از درجه اهميت بالايي برخوردار است چون هم يک حريم شخصي مطمئن براي افراد ايجاد مي کند، هم به نظافت بهتر حمام کمک ميکند. پرده در سرويس بهداشتي از نظر تزييني و زيبايي هم مي تواند فضا و نماي داخلي حمام را تحت تاثير حضور خود قرار دهد.

 

رنگ پرده حمام :

 

براي انتخاب رنگ پرده حمام مي توانيد به سراغ رنگ هاي سرد و روشن برويد يا اگر خيلي دوست داريد فضاي حمام شاد و با طراوت ديده شود به سراغ رنگ هاي گرم مثل نارنجي برويد. اگر حمام شما داراي روشنايي طبيعي است و پنجره اي وجود دارد که مي تواند نور طبيعي را وارد حمام کند براي انتقال نور بهتر استفاده از پرده هاي رنگ روشن مثل سفيد، کرم يا آبي آسماني مناسب تر است.

 

پرده چين دار حمام :

 

پرده حمام هم مثل پرده اتاق نشيمن يا اتاق خواب مدل هاي متنوعي دارد. در صورتي که دوست داريد فضاي حمام فانتزي و جذاب ديده شود مي توانيد از پرده هاي فانتري و چين دار استفاده کنيد.

 

طول مناسب پرده حمام :

 

طول پرده به اندازه اي مي تواند باشد که فضاي مياني بين سقف تا لبه وان حمام را پوشش دهد و يا مي تواند از سقف تا کف حمام را بطور کامل پوشش بدهد. پرده هاي کوتاه مياني فضا را بازتر نشان ميدهند ولي در عوض پرده هاي تمام قد ارتفاع سقف را بيشتر جلوه مي دهند.

 

پرده طرح دار حمام :

 

پرده هاي طرح و عکس دار هم مي توانند فضا را زيباتر نشان دهند و تنوع دوست داشتني در حمام ايجاد کنند. مثلا اگر فرزند کوچک شما از حمام رفتن فراري است يک پرده با طرح عکس کارتوني مي تواند او را به سمت حمام بکشاند و از ترس او نسبت به آب تني بکاهد. استفاده از يک پرده گلدار در يک حمام که از يک دکوراسيون سنگين برخوردار است مي تواند شرايط را تا حد زيادي تغيير دهد.

 

پرده ارزان حمام :

 

اگر هم خيلي نمي خواهيد هزينه کنيد مي توانيد از نايلون هاي مات که در بازار بفروش مي رسند تهيه کنيد و خودتان يک پرده براي حمام خانه تان آماده سازي کنيد.