راهنمای پاکسازی نمای ساختمان

طراحي دکوراسيون داخلي-  نماي ساختمانها از المانهاي بسيار مهم در زيبا نمودن جلوه شهر است . لذا بايد به زيباسازي و پاک نمودن آنها از آلودگي ها توجه خاصي مبذول داشت . ذيلا به بررسي عوامل آلوده کننده نماي ساختمانها و روشهاي پاکسازي آنها اشاره مي شود
- هنگام انجام عمليات بنايي ، معمولا نماي ساختمان به علت پاشيده شدن انواع ملاتها يا قير و آسفالت کثيف مي شود . بهتر است اين آلودگي ها قبل از استفاده از ساختمان ، از سطح نما گرفته شود . درمواردي که جرم روي نما کم و سطحي باشد ، مي توان با استفاده از آب و سنباده غير سيمي يا مويي و در مواردي سنگساب دستي سطح را سايش داده و تميز کرد.
لکه هاي قير را مي توان تراشيد . اين کار بهتر است هنگام صبح که هوا خنک تر است انجام شود . اثرات باقي مانده قير را مي توان با خميري که از ترکيب " تالک" و يا " گل مهل" يا حلالي همچون " تولوئن " و يا " تري کلروراتيلن " و يا " جوهرهاي معدني" به دست مي آيد ، پاک نمود. پس از خشک شدن خمير ، آن را با برس از سطح نما مي تراشيم . همچنين مي توانيم پارافين را روي محلي که قير به صورت مذاب و لکه بر سطح آجرکاري نشسته است ، بکشيم و لکه ها را پاک کنيم.

- لوله هاي بخاريهايي که گالوانيزه نيستند ، در اثر نفوذ آب باران و برف ، زنگ آبه قهوه اي رنگي در سطح نما ايجاد مي کنند . اين لکه ها را با آغشته نمودن محل به محلول پارافين ، مي توان از بين برد .

راهنماي پاکسازي نماي ساختمان
- شوره سفيد رنگ در سطح نماهاي آجري به علت جذب آب توسط آجر و بيرون زدن نمکهاي موجود در آن ظاهر مي شود . رطوبت موضعي مانند ترکيدگي لوله در خاک و ديوار نيز ممکن است باعث ايجاد شوره گردد .درصورتيکه مقدار شوره کم باشد مي توان آن را توسط جارو يا برس تميز کرد . اگر حجم شوره زياد باشد ، آن را چند بار به وسيله آب و به کمک جارو مي شوييم . اگر توسط آب موفق به تميز کردن نما نشديم ، مي توانيم با اسيد رقيق (اسيد فلوئوريدريک مخلوط شده با آب به نسبت 10 درصد) و برس سيمي ، شوره ها را از سطح نما پاک نماييم.

- در شهرهاي بزرگ به علت وجود دود در هوا ، سطوح نماي ساختمانها دوده گرفته و تغيير رنگ مي دهد . اگر اين دوده چرب نباشد ، با جارو و گردگيري مي توان آن را تميز کرد . ولي اگر چرب باشد ، با توجه به ميزان چربي آن از اسيدهاي با غلظتهاي مختلف براي تميز کردن آن استفاده مي کنيم . پس از برطرف شدن دوده ، فورا بايد سطح نما را با آب بشوييم . غلظت اسيد بايد به اندازه اي باشد که سطح آجرکاري و يا سنگهاي آهکي دچار خوردگي نشود.

- رشد خزه ها بر ديوار نيز از ديگر مشکلاتي است که در سطح نما ايجاد مي شود . اين خزه ها بايد زدوده شوند ، زيرا پيشروي ريشه هاي فرعي در بندهاي آجرکاري ، باعث لق شدن و جا به جايي آجرها مي شود . علاوه بر اين ، وجود حشرات و باکتريها لابه لاي خزه ها نيز مشکلات ديگري را ايجاد مي کند .

- نماهاي رنگ آميزي شده بر اثر مرور زمان ، تغيير رنگ داده و يا بي رنگ مي شوند . در اين حالت ، بايد دوباره آنها را رنگ آميزي نمود.

- زنگ فلزات مانند آهن و مس سطح نما را نازيبا مي کند . براي پاک کردن زنگ آهن ، محلول اسيد فسفريک را با سمپاش و يا برس به سطحي که قبلا خيس کرده ايم ، مي زنيم و با برس نرم ديگري بر روي آن مي کشيم و بلافاصله آن را با آب شستشو مي دهيم .

راهنماي پاکسازي نماي ساختمان
- نقاشي و شعار نويسي ديواري با رنگهاي روغني نيز جلوه نازيبايي به نماي ساختمان مي دهد . اگر جرم روي نما زياد باشد يا نما به رنگ روغني آغشته باشد و يا روي آن ديوارنويسي انجام شده باشد ، براي تميز کردن آن ، از روش تميز کردن مکانيکي و سند بلاست استفاده مي کنيم . در اين روش ، بايد فشار
ماسه به حدي باشد که در نما خلل و فرج ريز ايجاد نکند. معمولا اين روش براي نماهايي که مصالح سخت دارند ( مانند سنگ کاريهاي تزئيني ) مفيد است .

- دوده قهوه اي و سياه که از دودکش بخاريها بوجود مي آيد ، صحنه زشتي در نما ايجاد مي کند .اين لکه ها را مي توان با آب گرم و مواد پاک کننده مانند صابون شست . چنانچه دوده چرب باشد ، با دو تا سه بار شستشو با آب و صابون ، تميز مي شود. ولي اگر دوده بسيار چرب باشد ، مي توان از گل " مهل" يا " تالک" و يا " تري کلروراتيلن" خميري تهيه کرد و بر سطح لکه گذاشت و پس از خشک شدن ، سطح مذکور را با برس تراشيد و چربي غليظ را از آن گرفت.