رنگ‌های مناسب برای یک اتاق خواب

طراحي دکوراسيون داخلي- از آنجا که اتاق خواب خصوصي ترين فضا در هر خانه است، در طراحي دکوراسيون و انتخاب رنگ آن بايد پيش از هر چيز سليقه و نيازهاي شخصي صاحب آن را در نظر گرفت، با اين وجود نبايد از اصول طراحي رنگ در دکوراسيون و تاثيرات ناخودآگاهي که هر يک از خانوادههاي رنگي بر روي روح و روان ما به جا ميگذارد، غافل شد.
ضمن مدنظر داشتن سليقهي صاحب اتاق خواب بايد کاربرد يک اتاق خواب را نيز در نظر داشت. يک اتاق خواب بايد همواره فضايي آرامش بخش و راحت باشد که مکاني مناسب براي خواب و استراحت را فراهم آورد.
هنگام طراحي رنگ يک اتاق خواب بهتر است از انتخاب رنگهاي درخشان پرهيز کنيم. چرا که ممکن است هنگام استراحت اين رنگها آزاردهنده به نظر برسند؛ اما چنانچه رنگهاي زنده را بيشتر مي پسنديد، سايه هاي مختلف رنگ آجري در کنار کرمهاي غني و سياه ميتواند انتخابي مناسب باشد.
اگر به دنبال اتاق خوابي با فضاي گرم سنتي و اندکي تجملي هستيد، استفاده از رنگهاي به کار رفته در صنايع دستي شرقي راه حلي مناسب براي دستيابي به چنين فضايي است.
رنگهاي گرمي چون طلايي، نارنجي ها، قرمزهاي پرمايه و آجري هاي به کار رفته در طرحهاي سنتي شرقي عاملي مهم در ايجاد نمايي باشکوه و گرم در يک دکوراسيون هستند. علاوه بر به کارگيري اين رنگها در فضاي اتاق استفاده از پارچه هاي ابريشمي و کتان طرحدار، تابلوها و مجسمههاي زينتي شرقي، پارچههاي سوزندوزي و قلمکار غنا جذابيت اين دکوراسيون را دوچندان مي کند. براي نيل به موفقيت در ترکيب سطوح طرحدار گوناگون در چنين دکوراسيوني لازم است سطوحي ساده و روشن به منظور استراحت چشم در فضاي اتاق در نظر گرفته شوند که رنگ ساده و روشن روي ديوارهاي اتاق مي تواند اين نقش را به خوبي ايفا کند.
همچنين آويزهاي پارچهاي در قسمت بالا و پشت تخت فضايي رمانتيک و خاص به اتاق مي بخشد و مي تواند تختخواب را بيش از پيش به کانون توجه در اتاق تبديل کند. در مقابل دکوراسيون هاي سنتي دکوراسيونهاي تک رنگ قرار گرفته اند که با به کارگيري تناليته هاي مختلف يک رنگ فضايي آرام و يکنواخت را پديد مي آورند. رنگهاي روشن نماي آفتابي و پرنشاط و در همان حال ساده و آرامش بخش را در برابر ديدگان بيننده قرار مي دهند.

ترکيب رنگهاي زرد و سبز از آنجا که سبز يکي از رنگهاي مشتق شده از زرد است، در فضاي اتاق خواب بسيار موفق و مناسب خواهد بود. اما بايد به خاطر داشته باشيم که غالب شدن رنگ سبز بر زرد در يک اتاق نشيمن بر جذابيت و زندگي در آن مي افزايد، اما در يک اتاق خواب اختصاصي قسمت اعظم فضا به رنگ زرد سادگي و آرامشي که لازمه يک اتاق خواب است به آن مي بخشد؛ حال آن که غالب شدن رنگ سبز در اتاق خواب بيش از ميزان لازم به فضا شور و انرژي ميبخشد.
انتخاب رنگ در اتاق کودکان خود از قواعدي جداگانه برخوردار است. اتاق خواب نوزادان را بهتر است با رنگهاي ملايم و پاستلي آرايش کنيم. اتاق خواب کودکان خردسال و نوجوانان را نيز ميتوانيم با رنگهاي شاد و پرانرژيتر زينت دهيم.
استفاده از ترکيب رنگهاي هارمونيک که در چرخه رنگ در کنار يکديگر قرار گرفته اند نيز در دکوراسيون يک اتاق خواب مي تواند بسيار موفقيت آميز باشد. به عنوان مثال استفاده از تناليته هاي مختلف رنگ بنفش و سبز در کنار يک رنگ روشن متضاد مانند کرم فضايي زيبا مي آفريند. آنچه بايد در طراحي رنگي دکوراسيون يک اتاق خواب همواره در نظر داشته باشيم اين است که نه تنها انتخاب مجموعه هاي از رنگها بلکه ميزان به کارگيري آنها و سطوحي که اشغال مي کنند در مقايسه با هم نيز از اهميت به سزايي برخوردار است.
همچنين ايجاد رابطه ميان سطوح رنگي گوناگون با استفاده از جزئياتي چون يک قاب عکس، حاشيه هاي کاغذ ديواري نصب شده به ديوار، تکرار طرح خاصي بر روي ملحفه و روبالشي ها و يا حتي قرار دادن يک جفت آباژور يا گلدان بر روي پاتختي ها يا ميز آرايش ميتواند به دکوراسيون يک اتاق انسجام و هماهنگي بيشتري ببخشد

نکاتي در مورد اتاق خواب
رنگ‌هاي سفيد و کرم روشن در اتاق خواب سبب آرامش‌ مي‌شود. همچنين رنگ استخواني براي ديوارها و قاب‌هاي چوبي کرم، تختخواب و عکس‌هاي مناظر زيبا، به شما آرامش ميدهد. اگر به اتاقتان کاغذديواري مي‌زنيد، سعي کنيد از کاغذ ديواري‌هاي شلوغ استفاده نکنيد، هرچه رنگ آرام‌تر باشد، آرامش شما در زمان خواب بيشتر خواهد بود.
به هنگام شب آينه‌هاي اتاق خوابتان را با پارچه‌اي روشن بپوشانيد، چون هنگام خواب بايد فضاي آرامي حکم فرما باشد
محل تخت خود را با دقت انتخاب کنيد، به طوري که ديد خوبي به طرف در داشته باشيد و پشت سرتان به جاي فضاي باز يا پنجره، ديوار محکمي باشد