روف گاردن یا بام باغ

روف گاردن به هرنوع باغي که روي پشت بام يا تراس بنا شود، اتلاق مي گردد. روف گاردن مجموعه اي از فضاسازي با گياهان سبز، مبلمان باغي، آبنما، سايبان و آلاچيق و يا کشت محصولات کشاورزي مي باشد که بنا بر امکانات و مساحت موجود ساخته و بنا مي گردد.

روف گاردن علاوه بر فوايد زينتي و دکوراتيو آن، کشت محصولات کشاورزي، کنترل دما، استفاده بهينه از آب باران، ارتقا معماري ساختمان، ايجاد زيستگاه براي حيوانات فراهم کردن فضاي تفريحي نيز از مزاياي روف گاردن مي باشد. در مقياس بزرگ حتي ممکن است به پايداري و توسعه محيط زيست کمک نمايد.
ايجاد باغچه هاي کوچک و سبز برروي پشت بام يا تراس، علاوه بر ايجاد هيجان و انگيزه ، چهره شهر را متحول کرده و به بهبود کيفيت هوا و کاهش آلاينده ها کمک مي نمايد.

وجود گياه در روي سقف با کاهش جذب حرارت ساختمان، از مصرف انرژي کاسته و به تعديل هواي محيط کمک مي نمايد. در شهرهايي مانند تهران که تراکم ساختمانها مانع از ايجاد مقدار کافي فضاي سبز در شهر مي شود و همچنين بعلت قيمت بالاي زمين، تبديل سقف و تراس ها به فضاي سبز مي تواند چهره شهر را دگرگون کرده و به بهبود محيط زيست کمک نمايد. علاوه بر آن شما يک باغ کوچک هميشه در دسترس داريد که مي توانيد اوقات فراغت خود را با آرامش در کنار خانواده سپري کنيد.
مصالحي که در روف گاردن استفاده مي گردد حتي الامکان بايد سبک بوده و بار زيادي را به سقف وارد نکند. امروزه تکنولوژي ساخت روف گاردن پيشرفتهاي زيادي داشته و انواع سازه هاي مختلف جهت کشت گياه بوجود آمده است.