عنصرها و المانهای چوبی در دکوراسیون را بشناسیم

طراحي دکوراسيون داخلي- براي داشتن دکوراسيون زيبا در منزلتان مي توانيد وسايل خود را با استفاده ازروش هاي زير تزئين کنيد.

 

منبت
يکي از صنايع دستي ايران مي باشد که ريشه کلمه منبت از کلمه ي نبات گرفته شده و به معني رويانيده مي باشد. و به اين دليل بوده است که برجستگي گل و گياه بر روي چوب ، سنگ، و ... و مانند روئيدن گياه بر روي آن بوده است . هنر منبت که در آن حکاکي و کنده کاري روي چوب مي باشد قديمي ترين اثر منبت يک لنگه در چوبي متعلق به مسجد جامع عتيق شيراز است.
مواد اوليه منبت انواع چوب درختان مي باشد هرچه جنس چوب محکم تر و فشرده تر باشد کار منبت بهتر و زيباتر و با دوام تر مي باشد. مثل چوب گردو ، شمشاد، گلابي. ابتدا طرح مورد نظر روي چوب کشيده شده و حکاکي شده و سپس به صورت برجسته و حجم دار درآورده . شهرهايي مثل آباده ،گلپايگان، قم، اصفهان، و همدان ،کردستان و آذربايجان غربي و تهران مرکز اين هنر مي باشد.
نازک کار ي رو ي چوب
طي آن چوب براساس طرح و نقش مورد نظر روکش مي شود . با اين تکنيک محصولات ظريف و نازک چوبي در نهايت ظرافت و با دقت و زيبايي توليد مي شود . مثل قاشق ، چنگال، صفحه شطرنج ، انواع ظروف و غيره. چوب هاي مورد استفاده: گلابي، گردو، کيکم، سنجد، چنار، کاج، توسکا، و موادي چون سيريشم سرو ، سيريشم گرم، کيلر، لاک الکل و ابزاري چون رنده دستي و برقي ، اره ، ليسه، مغار، گيره دستي، چرخ سمباده مي باشد. و در شهرهاي اروميه ، سنندج، رشت، انجام مي گيرد.

خاتم
ساخت و تهيه ي و روکش نمودن جعبه ، قاب و غيره در يک سانتي متر مربع بيش از دويست قطعه کوچک چوب، فلز، و يا استخوان به کار مي رود و به دليل دقت و حوصله هنرمند شايد به آن ختم هنرها يا خاتم لقب داده اند . در ساخت خاتم از مثلث هايي کوچک از جنس چوب عناب ، نارنج، فوفل، آبنوس، بقم و ... استخوان: شتر، عاج، فيل. فلز: طلا، نقره، مس، برنج و.... چسب يا سيريش و ابزار کاري چون اره هاي ظريف و سوهان و غيره استفاده مي شود. مثلث متساوي الساقين يا متوازي الاضلاع کوچک پهلوي هم چسبانده شده تا ستاره بزرگتر را تشکيل مي دهند وکار به همين ادامه دارد تا يک سطح بزرگ خاتم بوجود بيايد. سپس آن را به ورق هاي نازک به ضخامت 2 الي 3 ميلي متر ورقه ورقه کرده و بر روي سطح زير ساخت که مي تواند جعبه يا قاب عکس و غيره مي باشد مي چسبانند و روي کار را کيلر يا نيم پلي استر زده و براق مي نمايند. شهرهاي اصفهان و شيراز مرکز آن مي باشد.

خراطي چوب
دراين رشته بوسيله دستگاه تراش افقي نسبت به تراش چوب اقدام مي نمايند. در وقايع هنر تخت جمشيد نقوشي از تخت و چهار پايه ي سلطنتي و عود سوز وجود دارد که خراطي شده است. مواد اوليه آن چوب سپيدار مي باشد ولي هرچه چوب فشرده تر و محکم تر باشد مي توان به کارهاي ظريفتري پرداخت و دوام بالاتري نيز دارند ابزار کار در قديم چهارچوبي بود که فقط رکابي داشت و سر و ته چوب را به دهانه آن مي کردند. و توسط کماني ، چوب را به حرکات دوراني حول محور خود وا مي داشتند ، ولي امروزه اين قسمت برقي شده وکار آسان شده . ابزار کار مغار ( نوعي ابزار که سرو ته آن شبيه به ناخن مي باشد) چوب را در دهانه دستگاه سه نظام يا رکاب محکم کرده سپس به وسيله مغار به چوبي که حول محور خود در حال چرخش است فشار وارد نموده تا شکل مورد نظر بدست ايد. وسايلي چون قليان ، پايه هاي مبل، آباژور وغيره وسايلي هستند که با اين تکنيک درست مي شوند.

سوخت روي چوب
يکي از صنايع دستي ايران سوخت روي چوب نام دارد . که دراين هنر قالب هاي مختلفي از جنس فولاد يا برنج تهيه شده که داراي نقوش مختلف هستند که با داغ کردن اين قالب و فشردن آن بر روي چوب و انتقال اثر اين سوختگي آثار هنري زيبايي بوجود مي آورد. که در رويه مبل نيز و جعبه جواهرات و غيره استفاده مي شود. در حال حاضر به غير از قالب ، با هويه برقي نيز اين عمل را برروي ني و يا چوبهاي مختلف انجام مي دهند.

کنده کاري روي چوب
ايجاد نقش هاي برجسته بر روي چوب ، ابزار مصرفي چون مهره ي شطرنج و تخته نرد و صندوق وکشکول درويشان و دسته قاشق شربت خوري ، درب هاي اماکن مقدسه و .... توليد مي کنند. مورخين اوج اين هنر را از زمان استيلاي اعراب مي گويند. کنده کاري مسجد الجاتيو در سلطانيه از چوب بسيار مرغوب وهنوز در وضعيت اوليه خود باقي مانده است .چوب هاي مناسب : گردو، فوفل، انار سرخ، انار زرد، افرا، و چوب گلابي مي باشد. از ابزار اين هنر مغار نيم باز ، مغار لوله کوچک ، مغار کبريتي ، قلم کوچک بزرگ وکوچک، سندان، مارپا ( سوهان + اره) و اره مويي مي باشد. مرکز مهم توليد اين هنر مازندران مي باشد.

گره چيني
گره چيني يا گروه بندي يکي از هنرهاي زيباي کشور ما مي باشد. اين هنر بوسيله زواره هاي چوبي ، نقوش هندسي به وجود مي آيد و با استفاده از رنگهاي چوب، خودرنگ، پنجره ، قاب، پاراوان، رويه ميز و غيره مي سازند. پنجره اي گره چيني را با شيشه هاي رنگي مزين مي کنند. در گره چيني ، گره ها اتصالات کوچکي از چوب هستند که به صورت کام و زبانه به يکديگر قفل مي شوند. استفاده از فاق و زبانه حتي در کوچکترين جفت و بست ها سبب استحکام و دوام اينها مي باشد. بسياري از بناهاي تاريخي ما از آثار اين هنر مي باشد.

محرق
محرق به عمل سوخت روي ساقه هاي طلايي گندم مي گويند . هنرمندان با استفاده از ساقه هاي گندم، حروف و يا طرح را بر روي پارچه يا کاغذ چسبانيده و به وسيله هويه و يا سيخ داغ بر روي ساقه گندم اقدام به ايجاد نوعي سوخت مي نمايند.

مشبک چوب
اين هنر معمولا با ديگر هنرهاي چوب تلفيق مي گردد مخصوصاً منبت. ابتدا طرح مورد نظر را روي چوب مي کشند و سپس به وسيله ابزارهاي مثل مغار و اره مويي قسمت هاي منفي طرح را خارج ميکنند تا طرح بعد پيدا کند .

معرق چوب
معرق يکي از زيباترين هنرهاي دستي مي باشد که با استفاده از انواع چوب درختان که درحدود هفتاد وهشتاد نوع مي باشد که داراي رنگ هاي متفاوتي هستند و گاهي به استخوان شتر ، صدف، مس، برنج، نقره، طلا، عاج و خاتم براي تکميل کار استفاده مي کنند. حدود 90 سال سابقه دارد. مواد اوليه مورد مصرف دراين هنر معرق کاري ، انواع چوب درختان، استخوان شتر، صدف و مس و برنج و نقره و طلا و عاج و خاتم مي باشد.
دراين هنر قطعاتي از چوب هاي مورد نظر انتخاب کرده و به شکل و اندازه مورد نظر گل، برگ، ساقه، بريده و در جاي خود مي نشانند. در نهايت روي کار پلي استر زده و سمباده و پوليش مي نمايند . در ساخت رويه ميز ، تابلو ، قاب آينه، صفحه شطرنج و غيره استفاد مي شود . در معرق چوب از انواع چوب خودرنگ مانند گردو چنار ، عناب، نارنج، و سنجد ، زبان گنجشک ، راش، گلابي ، فوفل، بقم، شمشاد، توسکا، ممزر، زيتون، کيکم استفاده مي شود.
اين چوبها علاوه بر تنوع رنگي موجها و بافتهاي مختلفي دارند که هنرمند مي تواند دراثر تجربه و شناختي که دارد از آن بهره بگيرد. از چسب چوب، انواع ميخ ، پلي استر و رنگ فوري را مي توان از ابزار کار ناميد.

معرق- منبت
تلقيق دو هنر معرق و منبت مي باشد. و سپس اتصال اين دو به يکديگر وايجاد تابلوهاي سه بعدي زيبا نشأت گرفته از اين هنر مي باشد. لايه هاي چوب خودرنگ را به يکديگر به وسيله چسب چوب و آنگاه دور بري مي کنند. و توسط سوهان هاي ظريف حجم مورد نظر را پديد مي آورند. يعني در واقع معرقي که نقش هاي آن برجسته مي شود براي ساخت ابتدا همه قطعه ها را مانند معرق مي برند و بعد آنها را به طور مجزا به شيوه منبت ساخت و ساز مي نمايند. و کنار يکديگر جفت و جور مي کنند.