نکاتی در مورد دکوراسیون داخلی

اتاق نشيمن
طراحي دکوراسيون داخلي- فضاي نشيمن فضايي است که ما در آن اوقات فراغت و بي پيرايگيمان را سپري مي کنيم در اين فضا بايد به خوبي راحتي، آسايش و غير رسمي بودن را تجربه کنيم. اين فضا نبايد مانع لذت و خوشي شود. در واقع ثابت شده است که هر احساسي را که ما نسبت به منزلمان داريم احساسي است که نسبت به خودمان داريم. زيرا خانه ما فضايي است که در آن خود واقعيمان را تجربه مي کنيم. پس آيا به نظر شما هر انساني ارزش اين را ندارد که فضايي زيبا و آرام براي آسايش خود بيافريند؟
اگر خانه شما فاقد جايي است که بطور مستقل به اوقات فراغت و بي پيرايگي اختصاص داشته باشد، بهتر است هر طور که مي توانيد اتاق پذيرايي را کمي از حالت رسمي در بياوريد. بايد بدانيم که هرجا تقارن وجود دارد رسمي بودن وجود دارد، لذا براي ايجاد فضاي غير رسمي مبلمان مدرن توصيه مي شود. زيرا در مبلمان کلاسيک وجود المانهاي متقارن، تجمل و غير رسمي بودن را ايجاد مي کند که اين موارد به نوبه خود ما را از فضايي براي لميدن و استراحت کردن دور مي کند.
در فضاي نشيمن معمولاً از کاناپه استفاده مي گردد ولي استفاده از مبلمان مدولار به مراتب راحت تر مي باشد.
نکته: مبلمان مخصوص گفتگو را حول يک نقطه مرکزي بچينيد. مي توانيد روبروي خود تابلويي زيبا يا پنجره اي روبه فضايي باز که گيرايي بصري فضا را افزايش مي دهد تعبيه نماييد.
نکته : نورپردازي اين اتاق نيز تا جايي که آسايش را فراهم سازد بسته به سليقه فرد و نياز اتاق طراحي مي شود. اتاق نشيمن بدليل اينکه محل چندين فعاليت مختلف است چند نوع منبع نور نياز دارد. منابع تأمين نور مستقيم و غير مستقيم. نور تأکيدي نيز مي تواند حائز اهميت باشد مثلا تأکيد بر روي يک اثر هنري روي ديوار يا يک مبلمان خاص. توجه داشته باشيد که نورهاي تأکيدي بايد دست کم سه برابر نور عمومي باشد.
نکته: نور و رنگ با هم پيوند دارند. رنگي را که در نور روز مشاهده مي کنيد ممکن است در شب به نحو شگفت آوري متفاوت جلوه کند. لامپ هاي نور سفيد معمولا به رنگها يک رنگ گرم زرد استفاده مي کنند. لامپ هاي فلئورسنت کمي رنگ آبي خاکستري به رنگها اضافه مي کنند. هالوژنها نيز نور سفيدي با مقدار کمي تغيير رنگ ايجاد مي کنند. لذا در فضاي نشيمن که ممکن است فعاليت هاي شبانه جريان داشته باشد وجود چه روشنايي يا المان نوري مفيد است.
نکته: اتاق شما از چه نوع نور طبيعي برخوردار است؟ اگر رو به جنوب و آفتاب گير است با رنگهاي سرد يا خنثي اتاق تان را ملايم کنيد. اگر رو به شمال است اجازه دهيد رنگ هاي گرم و سر زنده تعادل را برقرار نمايد. زيرا رنگ هايي با ته رنگ هاي گرم درخشان مي تواند روح را سبک کند.
نکته: رنگ هاي گرم صميميت بيشتري به اتاق نشيمن مي بخشند.
نکته: قرار دادن يک کتابخانه در اتاق نشيمن مي تواند به دلنشين شدن فضا کمک کند.

اتاق غذاخوري
آيا تا به حال فکر کرده ايد که چقدر وقت صرف غذا خوردن مي کنيد؟ مطمئنا احساسي که در اين اتاق تجربه مي کنيد فوق العاده حائز اهميت مي باشد. بطور نمونه مرکز ثقل اتاق مي تواند يک ميز و صندلي هاي اطرافش باشد. براي اينکه اين اتاق بتواند عملکرد خوبي داشته باشد چراغ سقفي نيز تعبيه مي گردد.

البته هيچ چيز مانند پرتوي شمع به اتاق سرزندگي و احساس نمي بخشد. در واقع استفاده از شمع بر روي پايه هاي بلند اشتها را افزايش داده و سبب لذت از غذاخوردن مي شود. انتخاب رنگ، زمان غذا خوردن بسيار حائز اهميت است. مثلا رنگهاي ملايم در روز زيبا ولي در شب اغلب بي روح و پريده رنگ است. نکته مهم ديگر اين است که بايد در کنار هر ميز جاي کافي براي تحرک آرنج و پاها وجود داشته باشد. هميشه ارتفاع ميز و دسته هاي صندلي ها را اندازه بگيريد تا مطمئن شويد که دسته ها کاملا در زير ميز جا شوند. براي چيدمان اين اتاق ارجحيت هاي خود را در هنگام مراجعه به يک رستوران مورد علاقه يادداشت کنيد و در چيدمان فضاي نهار خوري خود بگنجانيد تا حتي الامکان خود را از غذاي آماده بيرون دور نگه داريد.

اگر اتاق غذاخوري شما مستقل نمي باشد، مي توانيد گوشه اي از اتاق پذيرايي را به عنوان غذاخوري مورد استفاده قرار دهيد. در اين صورت طرح و رنگ اتاق پذيرايي در قسمت غذاخوري بسيار تأثير گذار مي شود. براي مثال نور سبز در اين فضا اصلاً مناسب نمي باشد همچنين رنگ زرد در اتاق غذاخوري احساس هيجان ايجاد مي کند. همچنين استفاده از رنگ هاي قرمز و نارنجي اشتها را افزايش مي دهد.