چرا آلاچیق؟

انسانها به اقتضاي سرشتشان، تحمل حضور طولاني در فضاي بسته را ندارند، زيرا فطرت ما تمايل به به در آغوش طبيعت بودن دارد. روح ما فضاي نامحدود را بيشتر مي پسندد. از اين رو است که ايده وجود فضايي براي پذيرايي از دوستانمان و لذت بردن از لحظاتي که در آن زمين و آسمان در هم آميخته شده اند، بسيار جذاب مي نمايد. سازه هاي فضاي باز چنين محيطي را براي ما فراهم کنند که يکي از پرکابردترين آنها آلاچيق است. از ديگر اغلب ساختارهاي ساخته دست بشر که در اين فضاها استفاده مي شود، مي توان به پرگولا، پرچين، و کلبه هاي چوبي اشاره کرد که در باغ هاي زيبا تبديل به جايگاهي براي استراحت و دوستي با طبيعت مي شوند.

با استفاده از سازه هاي چوبي مدرن و يا سنتي مي توان فضايي چشمگير و خاص درمحيطي حتي با ابعاد کوچک ساخت. علاوه بر باغ ها، در منازل ويلايي، روي پشت بام، تراس و ديگر فضاهاي باز مي توان از اين نوع از سازه هاي چوبي بهره برد. جدا از ارائه زيبايي و نمايي زيبا و بي نظيري که آلاچيق و پرگولا به محيط مي دهند، وجوه مفيد ديگري نيز در مورد آنها متصور است. از جمله مي توان به استفاده به عنوان نگهدارنده گياهان رونده اشاره کرد که فضايي دلنشين هنگام پذيرايي از دوستان، استراخت پس از گذران يک روز خسته کننده و صرف غذا ايجاد مي نمايد. 

نکته مهم در مورد سازه هاي چوبي اين است که انرژي و هارموني ناشي از چوب هاي برگرفته شده از جنگل هاي انبوه، هرگز قابل مقايسه با سازه هاي فلزي و مصنوعي نيست. در زندگي ماشيني امروزه که موجب دوري انسانها از طبيعت شده است، اين نياز به بازگشت به طبيعت بسيار بيشتر از قبل احساس مي شود. لذا آلاچيق و پرگولاهاي چوبي مي تواند در آرامش روحي و رواني شهروندان نقش مهمي ايفا نمايند.
منبع: سورن چوب