چگونه مبل ها را دم عید خوشگل کنیم؟

دکوراسيون داخلي- هميشه با نزديک شدن به عيد و شروع خانه تکاني خانم هاي خانه دلواپس چگونه تميز کردن مبل هاي منزل مي شوند که با راهکارهاي ساده اي مي توان آنها را برق انداخت. فصل، فصل خانه تکاني است. فصلي که به سنت ديرينه ما ايراني ها هر سال خانم ها به زدودن گرد و غبار از چهره خانه با برق انداختن وسايل و مبل ها مي پردازند. اولين قدم براي مراقبت از مبل ها انتخاب کاورهايي متناسب با اندازه و روکش هاي مبل ها است که روکش ها بهتر است هر هفته و يا بلافاصله بعد از به وجود آمدن لکه روي آنها شسته شوند تا در اثر ماندن بيش از حد لکه، روکش ها تغيير رنگ ندهند. براي شستشوي تشکچه هاي مبل از کشيدن شامپو فرش روي آن ها خودداري کنيد به اين دليل که با اين روش به هيچ وجه دوده ها و لکه ها به طور کامل از بين نمي روند و حتي ممکن است جذب تشکچه ها شوند. استفاده از خدمات شرکت هاي نظافتي گاهي خوب است ولي تنها يک بار به درد مي خورد و بيش از آن باعث از بين رفتن مبل ها مي شود چون از مواد تميز کننده بسيار قوي استفاده مي کنند.

نحوه تميز کردن انواع لکه هاي مبل در خانه:
لکه هاي مبل عوامل گوناگوني دارند که هر کدام از اين لکه ها به شيوه ي متفاوتي پاک مي شوند. براي مثال براي از بين بردن لکه نوشابه روي مبل مي توانيد کمي نمک بر روي لکه تازه بپاشيد و بعد اسفنج خيسي را روي لکه بکشيد و سپس با آب گرم به وسيله اسفنج آبکشي کنيد.

براي از بين بردن اثر سوختگي و زردي سيگار حبه قندي را روي لکه بکشيد و آنقدر اين کار را ادامه دهيد تا لکه از بين برود. براي از بين بردن اين نوع لکه اسفنجي را به شير آغشته کنيد و روي لکه بماليد. در صورتي که لکه روي پارچه اي که از الياف مصنوعي تهيه شده ايجاد شد مي توانيد با آبليموي خالص آن را بر طرف نماييد. چنانچه اين لکه پارچه هاي کرکدار بود ابتدا با کمي شير خوب لکه را خيس کنيد و بعد با پنبه آن را پاک نماييد و در آخر با آب و صابون لکه هاي حاصل از شير را بشوييد.

اگر مبل به لکه جوهر مرکب سياه آغشته شده باشد است ابتدا محل را خيس کرده و روي آن کمي نمک آشپزخانه بريزيد، سپس با پنبه مالش دهيد و چنانچه نتيجه نگرفتيد مخلوطي از گليسرين و آمونياک را روي لکه بماليد و سپس با آب و پودر دستي خوب شست و شو دهيد. البته مي توانيد از آب ژاول هم استفاده کنيد.

بهترين چاره براي از بين بردن لکه خون روي مبل اين است که مقداري نشاسته را ( به نسبت بزرگي و کوچکي لکه )در آب مخلوط کنيد و به هم بزنيد تا خمير نسبتاًغليظي بدست آيد. آنگاه روي لکه خون را با اين خمير بپوشانيد و بعد از خشک شدن نشاسته ها ، آنها را بتراشيد و با برس محل لکه را پاک کنيد.

براي تميز کردن لکه ميوه اگر لکه بر روي پارچه سفيد بود، با آب و صابون آن را بشوييد . اگر لکه روي پارچه پشمي بود آب اکسيژنه 20% را با چند قطره آمونياک مخلوط کرده با آن لکه را پاک کنيد. اگر لکه روي پارچه هاي ابريشمي سفيد و يا رنگي بود آب و الکل سفيد 90% را به نسبت مساوي مخلوط کرده و با آن لکه را محو کنيد.

قسمت لک شده چربي را کمي محلول نمک و الکل بماليد . اگر لکه چربي روي پارچه ابريشمي است با يک برگ کاغذ خشک کن روي قسمت لکه شده را بپوشانيد و اتوي داغ را محکم روي آن فشار دهيد تا لکه ناپديد شود.

شست وشوي مبل پارچه اي
براي شست وشوي مبل هاي پارچه اي در يک ظرف مقداري شامپو فرش ريخته و با يک پارچه نرم ولي مقاوم مبلمان را شست و شو دهيد. بهتر است بعد از شامپو کردن مبل هايتان، با يک بخارشو يا جاروبرقي معمولي، ذرات آلوده روي مبل ها را از بين ببريد.

قبل از اينکه مبلمان را با شامپو فرش شست وشو دهيد، قسمتي از مبل را شسته و امتحان کنيد که پارچه مبل رنگ ندهد.

برخي از مبل هاي پارچه اي مخملي نيازي به شامپو کشي و شست وشو ندارند و کافي است با يک پارچه گرد و غبار روي مبل را زدود.

نحوه تميز کردن مبل چرمي
مي توان با استفاده از جارو برقي مبل هاي چرمي را تميز کرد که روش ديگر اين است که آنها را با مخلوطي از سفيده تخم مرغ که خوب زده شده کف کرده و سپس با چند قطره سرکه آنها را تميز کنيد.

مي توانيد با مقداري کف صابون و نيز فرچه نرم، تميزکاري را انجام داد. بدين ترتيب که کف صابون را روي وسيله چرمي ماليده و با پارچه خشک کنيد. حالا صبر کنيد تا چرم خوب خشک شده و سپس آنرا چرب نموده و واکس بزنيد.

راهکارهاي تميز کردن مبل چوبي
با توجه به اينکه آب پرداخت چوب را خراب مي کند بايد بلافاصله پس از خيس شدن آن را خشک نماييد. گليسيرين بهترين گزينه براي تميز کردن قسمت هاي چوبي مبل است. اين ماده مي تواند روي قسمت هاي چوبي يک لايه محافظ ايجاد کند و همچنين آن ها را کاملا تميز مي کند که استفاده از پوليش ها دو بار در سال براي گردگيري است.

www.dabi.ir/nt